Czym jest psychoterapia online?

Psychoterapia online to nowoczesne podejście do terapii zdrowia psychicznego, które pozwala na dostarczenie wsparcia psychologicznego za pomocą komunikacji na odległość za pomocą narzędzi takich jak wideokonferencje, czat czy e-mail. W ten sposób zabiegi prowadzone są zdalnie, co oznacza, że pacjenci mogą uzyskać pomoc i wsparcie w trudnych momentach swojego życia bez wychodzenia z domu. 

 

Komu przeznaczona jest ta forma terapii?

Pierwsze kroki z psychoterapią online: https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psychoterapia-online/

Związane z pandemią ograniczenia fizycznego kontaktu uczyniły psychoterapię internetową znakomitym rozwiązaniem dla osób poszukujących pomocy w łagodzeniu różnych problemów psychicznych. Wśród osób, które mogą skorzystać z tego rodzaju terapii, warto wymienić kilka grup:

 

  1. Osoby z zaburzeniami lękowymi lub depresją. Psychoterapia online może przyczynić się do poprawy ich samopoczucia oraz pomoże w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
  2. Osoby przebywające za granicą lub odlegle od dużych ośrodków miejskich, gdzie trudniej o dostęp do specjalistów.
  3. Osoby z problemami z komunikacją i budowaniem relacji międzyludzkich, które mogą przełamać bariery za pomocą zdalnej terapii.
  4. Osoby podróżujące często, które nie mają możliwości odbywania regularnych konsultacji w gabinecie terapeuty.

 

Jak przebiega terapia online?

Psychoterapia przez internet odbywa się w sposób podobny do terapii osobistej. Pacjent kontaktuje się ze specjalistą za pomocą wybranego medium komunikacji, np. wideokonferencji lub czatu. Następnie, w trakcie spotkań, terapeuta koncentruje się na problemach pacjenta, korzystając z różnych technik, które mogą mu pomóc. 

 

Zalety psychoterapii online

  1. Wygoda – pacjenci nie muszą wychodzić z domu ani dojeżdżać do gabinetu terapeuty.
  2. Oszczędność czasu i środków – eliminuje to koszty związane z dojazdem.
  3. Anonimowość – dla niektórych pacjentów może być ważne, aby zachować anonimowość podczas terapii.
  4. Elastyczność – terapia online umożliwia pacjentom dostosowanie spotkań do własnego harmonogramu.
  5. Większy wybór specjalistów – pacjenci mają dostęp do terapeutów z całego kraju, a nawet ze świata.

 

Czy warto spróbować terapii online?

Chociaż terapia online nie jest dla każdego, dla wielu osób może okazać się świetnym rozwiązaniem. Daje ona możliwość rozwiązania problemów równie skutecznie jak terapia osobista, a także daje swobodę oraz swój sposób anonimowość. Jeżeli zmagasz się z problemami psychicznymi i zastanawiasz się nad tą formą terapii, warto spróbować skontaktować się z terapeutą online i zobaczyć, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.