Co warto wiedzieć o depresji?

Depresja to choroba bardzo poważna i obecnie często występująca. Może ona na tyle zaburzyć codzienne funkcjonowanie, że dana osoba nie będzie w stanie spełniać swoich głównych ról społecznych. Jednocześnie chorowanie na depresję wiąże się z dużym cierpieniem, dlatego trzeba niezwłocznie skontaktować się z fachowcem psychiatra warszawa i należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Co powoduje, że pojawia się depresja?

Depresja zwykle pojawia się w pewnych określonych sytuacjach. Bywa ona skutkiem przeżywania żałoby po śmierci kogoś bliskiego. Pacjenci zapadają na depresję także wtedy, gdy przeżywają rozwód, mają problemy finansowe, utracą pracę albo są samotni w wyniku przebywania na emigracji. Depresja może pojawić się także wtedy, gdy jesteśmy przeciążeni obowiązkami zawodowymi i dopada nas wypalenie. Osobnym przypadkiem jest depresja, która pojawia się po urodzeniu dziecka. Ponadto niekiedy depresja jest skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków, o czym wie doskonale dobry psychiatra warszawa.

Jak objawia się depresja?

Głównym objawem depresji jest ogromny smutek. Osoby cierpiące na tę chorobę są apatyczne, płaczliwe, nie potrafią się niczym cieszyć. Zazwyczaj depresji towarzyszą także zaburzenia apetytu, występuje poczucie winy i utrata zainteresowania codziennymi aktywnościami. Wiele osób wycofuje się też z życia społecznego. Bardzo charakterystyczne są także różnego typu zaburzenia snu. Osoby te mają problemy z zasypianiem, wybudzają się w środku nocy po kilka razy oraz budzą się bardzo wcześnie rano, na przykład około godziny piątej i nie mogą już w ogóle zasnąć. Ze względu na brak zdrowego snu objawy depresji jeszcze bardziej się nasilają, bo występuje tutaj zjawisko błędnego koła.

Jak osoby cierpiące na depresję mogą sobie pomóc?

Jeśli objawy przypominające depresję występują od kilku tygodni warto udać się do lekarza psychiatry. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i zdecyduje czy konieczna będzie farmakoterapia, czy wystarczy psychoterapia a może trzeba będzie połączyć te dwie formy. Zwykle udaje się uniknąć hospitalizacji. Do szpitala kieruje się jedynie pacjentów z bardzo zaawansowaną depresją czyli takich, którzy już nie mają siły by podnieść się z łóżka oraz pacjentów z myślami samobójczymi. Depresję leczy się z pomocą leków podnoszących nastrój. Wspomagająco można włączyć leki uspokajające oraz nasenne. O dawakowaniu i długości leczenia zawsze decyduje psychiatra warszawa.
Każdy pacjent powinien również samodzielnie starać się sobie pomóc. Ważne jest by dbać o zdrowy sen, przyjmować regularnie leki i zmobilizować się do aktywności, o stopniu trudności adekwatnym do przebiegu choroby. Warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu oraz starać się przebywać w towarzystwie innych osób. Należy dbać o to, by być zajętym i odsuwać od siebie wszelkie czarne myśli.

Jak można zapobiegać występowaniu depresji w przyszłości?

Depresja to choroba, która ma to do siebie, że lubi nawracać. Każdy pacjent może w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko nawrotu depresji poprzez działania profilaktyczne. Większość osób, które co najmniej raz zapadły na depresję doskonale rozumie, że jest to groźna choroba, której nie można lekceważyć. Przede wszystkim trzeba dbać o higieniczny tryb życia. Oznacza to, że osoba mająca skłonność do depresji stara się zachować równowagę w swoim życiu i dotyczy to przede wszystkim zdrowych proporcji pomiędzy pracą i czasem wolnym. Bardzo dobrze sprawdza się także optymistyczne nastawienie do życia. Osoby, które potrafią się cieszyć małymi rzeczami zwykle są dużo zdrowsze.