Właściwości i zastosowanie innowacyjnej gumy w płynie
Obecnie w branży budowlanej często wykorzystywana jest guma w płynie, czyli bitumiczny preparat elastomerowy o właściwościach uszczelniających. Po naniesieniu na daną powierzchnię przyjmuje postać cienkiej, całkowicie bezspoinowej powłoki izolacyjnej o grubości między 0,5 a 1 milimetr. Nadaje się do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
Parametry użytkowe na najwyższym poziomie
Guma w płynie wytwarzana jest na bazie żywic syntetycznych i wody. Charakteryzuje się przede wszystkim doskonałą elastycznością (sięgającą 900% rozciągliwości), sporą refleksyjnością (w granicach 80%) a także w pełni satysfakcjonującą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, naprężenia i szkodliwe oddziaływanie promieni ultrafioletowych. Poza tym nie wymaga używania jakichkolwiek środków gruntujących, gdyż samoistnie przywiera do niemal każdego rodzaju podłoża – np. blachy, pianki poliuretanowej, styropianu, gipsu, wylewki cementowej, betonu komórkowego czy tradycyjnej papy. Jak by tego było mało, z powodu braku w składzie rozpuszczalników nie wydziela do atmosfery toksycznych substancji lotnych, które mogłyby zanieczyścić środowisko naturalne oraz zagrozić zdrowiu ludzi bądź zwierząt. Ostatnia istotna właściwość omawianego preparatu to łatwość aplikacji, przekładająca się bezpośrednio na znaczne skrócenie czasu prac izolacyjnych i jednocześnie zniwelowanie kosztów finansowych.
Świetny produkt do uszczelniania dachów i nie tylko
Ze względu na optymalną przyczepność i elastyczność guma w płynie sprawdza się zwłaszcza przy reperowaniu pokryć dachowych metodą natryskową. Precyzyjnie penetruje wszelkie szpary, skutecznie docierając nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków zlokalizowanych w papie lub blasze. Co istotne, można nią bez obaw powlekać przestrzenie wokół okien, wyłazów, świetlików, anten telewizyjnych, jednostek klimatyzacyjnych czy innych elementów zamontowanych na dachu. Preparat jest ponadto wprost stworzony do uszczelniania posadzek betonowych, fundamentów, zbiorników wodnych (oczek ogrodowych, basenów rekreacyjnych itp.), przydomowych tarasów, podłogowych systemów grzewczych, płytek łazienkowych i kabin prysznicowych. Z jednej strony stanowi efektywną barierę ochronną, z drugiej zaś nie obciąża nadmiernie podłoża.
Aplikacja krok po kroku
Guma w płynie to znakomita izolacja wodna, która jest zalecana do stosowania na większości nawierzchni z wyjątkiem drewna i tworzyw drewnopochodnych. Jej nakładanie obejmuje zawsze kilka etapów. Pierwszy polega na dokładnym oczyszczeniu danego miejsca z kurzu i drobinek piasku, przemyciu go myjką ciśnieniową oraz odczekaniu do momentu całkowitego wyschnięcia. W przypadku betonu zachodzi jeszcze konieczność użycia środka gruntującego na bazie bitumu, natomiast w przypadku gipsu nie obejdzie się bez zmatowienia podłoża papierem ściernym. Następny krok to miarowe nanoszenie gumy za pomocą wałka welurowego, pędzla z miękkim włosiem, stalowej pacy, ewentualnie agregatu malarskiego. Rewelacyjną szczelność gwarantuje już dwumilimetrowa warstwa. Zwieńczeniem pracy jest pokrycie uzyskanej izolacji wybranym materiałem wykończeniowym.