Obroża dla psa – jak dobrać odpowiednią?

Wygodna i dobrze dobrana obroża to jeden z najważniejszych elementów wyprawki każdego czworonoga. Odpowiednia zapewnia bezpieczeństwo, może pomóc w odnalezieniu pupila, a nawet podkreśla urok zwierzaka. Ogromny wybór akcesoriów sprawia, że każdy właściciel czworonoga znajdzie obrożę, dopasowaną do potrzeb swojego psa. Jeśli planujesz taki zakup, może zastanawiasz się, jaki model wybrać? Nasz artykuł podpowie Ci, na jakie elementy zwrócić uwagę i jaka powinna być wymarzona obroża dla psa.

Podstawa: dopasowane wymiary

Wybierając obrożę, zwrócić uwagę na jej wymiary i dopasowanie do gabarytów psa. Obroża nie może być ani za ciasna, tak by nie utrudniała funkcjonowania, ani za luźna, by nie przeszkadzała w zabawie. Pomocna może okazać się tzw. metoda dwóch palców: w momencie zakładania obroży, w wolnej przestrzeni między skórą, a paskiem powinna pozostać przestrzeń, umożliwiająca włożenie w nią dwóch palców.

Kolejny ważny element to szerokość paska, którą także dopasowywujemy do wielkości naszego pupila. Zbyt szeroki i twardy może ranić delikatną szyję. I odwrotnie, zbyt cienki rzemyk na szyi większego psa może nawet uszkadzać jego skórę. Źle dobrana obroża dla psa zmniejsza także bezpieczeństwo podczas spacerów, ponieważ doczepiana smycz nie chroni, tak jak powinna. Dlatego rasy małe powinny nosić wąskie i subtelne obroże, a rasy olbrzymie – szersze modele. 


Materiał – podstawa trwałości

Kolejny ważny element to materiał, z którego wykonana jest obroża. Dokonując zakupu wybierz przedmiot trwały, który nie zniszczy się i nie zerwie, tak by obroża służyła naszemu zwierzakowi przez długi czas. Materiał powinien być odporny na zabrudzenia i higieniczny. Najlepiej, aby taka obroża dla psa była dwustronna: materiał na zewnątrz powinien być twardy i odporny, natomiast część dotykająca skóry musi być miękka i delikatna.

Szeroki wybór daje nam możliwość samodzielnego dopasowania obroży dla naszego zwierzaka. Obroże skórzane, choć wygodne, wymagają odpowiedniej konserwacji, bez której mogą szybko pękać i ulec zniszczeniu. Obroże parciane są mocne i wytrzymałe, jednak dłużej schną i są mało higieniczne. Obroże wykonane z metalu świetnie sprawdzą się u większych psów, którym nie przeszkadza wydawany podczas zabawy dźwięk. Należy jednak korzystać z nich ostrożnie podczas upałów i mrozów.

Różne rodzaje

Obroże różnią się nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale także dodatkowymi funkcjami. Producenci wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i tworzą coraz nowsze i bardziej ciekawe propozycje. Dostępne są np. wygodne obroże wyposażone w odblaski, doskonałe jeśli wyprowadzamy naszego zwierzaka po zmroku. Taka dodatkowa opcja podnosi bezpieczeństwo zarówno psa, jak i nas samych. Odblaski sprawiają, że zwierzę staje się widoczne dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

 
Dostępne w sklepach zoologicznych obroże ochronne, pomagają naszemu zwierzakowi powstrzymać inwazję pcheł i kleszczy. Taka obroża chroni podczas spacerów i zapewnia naszemu pupilowi lepsze samopoczucie. Dzięki zawartości naturalnych olejków i odpowiednich środków aktywnych, stopniowo uwalnia swoje właściwości i hamuje rozwój nieproszonych gości.

Na rynku dostępne jest także obroże dla psa z GPS. Ta zaawansowana technologia sprawdzi się, jeśli wybieramy się na długą wędrówkę, w miejsce którego nie znamy, lub jeśli spuszczamy psa ze smyczy na nieznanym obszarze. 

Ważny dodatek – adresówka

Okres użytkowania obroży wydłuża się lub skraca zależności od wielu czynników. Są jednak elementy, o których stan powinniśmy dbać zawsze. Warto wspomnieć, że kupując obroże, dobrze jest zaopatrzyć się w adresówkę. Ten niepozorny dodatek pozwoli na szybsze odnalezienie naszego pupila w razie ucieczki oraz oszczędzi nam nerwów, związanych z jego poszukiwaniem.