Inne

System automatycznego nawadniania ogrodu – kiedy wybrać linię kroplującą?

Nowoczesne systemy automatycznego podlewania znacznie ułatwiają utrzymanie ogrodu. Woda może być wtedy dostarczana do roślin na kilka sposobów – jednym z nich są linie kroplujące. Czym dokładnie jest linia kroplująca? Kiedy warto zdecydować się na wykonanie instalacji z tego typu elementami?

Linie kroplujące w nawadnianiu – co to jest?

Za pomocą systemów nawadniania można łatwo doprowadzać wodę do roślin. Systemy te mogą włączać także elementy jak linia kroplująca. Są one mniej popularne od zraszaczy, jednak także mają wiele zalet.

Linie kroplujące mają formę węża, w którym znajdują się otwory – kroplowniki. Otworami wypływa woda, która służy do nawadniania roślin. W zależności od wybranej linii kroplującej kroplowniki mogą znajdować się w odległościach od 33 cm do 60 cm.

Instalacja nawadniająca z liniami kroplującymi jest umieszczana na powierzchni gruntu – może być ewentualnie zakamuflowana z użyciem kory, żwiru.

Do czego można wykorzystać linie kroplujące?

Automatyczne nawadnianie wykorzystujące elementy jak linia kroplująca są obecnie bardzo popularne w rolnictwie, jednak także mają one zastosowanie w przydomowych ogrodach.

W gospodarstwach rolnych służą on głównie do podlewania plantacji, na przykład upraw warzyw, drzew owocowych. Znacznie poprawiają wtedy plony, a także oszczędzają czas. Dodatkowo stosowane są one też w szkółkach roślin.

Z kolei w przydomowym ogrodzie linia kroplująca może być wykorzystana do podlewania rabat kwiatowych, krzewów ułożonych w linii, na przykład iglaków posadzonych przy ogrodzeniu.

Ponadto linia kroplująca może być zastosowana do przydomowych upraw warzyw, co także pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Jak założyć system nawadniania z linią kroplującą?

Aktualnie automatyczne systemy nawadniania wykorzystujące linie kroplujące można zakupić w wielu punktach i wykonać je samodzielnie. Druga opcja to skorzystanie z usług firm specjalizujących się w realizacji tego typu systemów na zamówienie. Wtedy specjalista zaprojektuje linię, a następnie wykona system według uzgodnień z klientem.